Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie..

Reportaż o projekt GeNN już jutro w TVP1

W najbliższy piątek o 15.20 w TVP1 przedstawiamy historię trzech rodzin, których bliscy zaginęli ponad 15 lat temu. Wszystkie te rodziny łączy jedno – nadzieja, że w końcu po tylu latach dowiedzą się prawdy o swoich bliskich. Tę dostarczyć może projekt GeNN!

Andrzej Jarosz z Katowic nie wrócił do domu od 30 czerwca 1994 r., Anna Szewczyk z Gliwic zaginęła 23 września 2001 roku, jej mama nie ustaje w poszukiwaniach, Robert Słowik z Wołomina wracał 12 kwietnia 2000 r. od swoich rodziców do żony, niestety nie dotarł. Te i wiele innych rodzin, które od kilkunastu lat poszukują swoich bliskich mogą wziąć udział w projekcie GeNN, który pomoże rozwikłać sprawy osób pochowanych jako NN i długotrwale zaginionych.

W ubiegłym roku z inicjatywy Fundacji ITAKA, przy udziale Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie i wsparciu środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przystąpiono do realizacji "Projektu GeNN - przywracamy tożsamość”.

Jest to próba rozwiązania nierozwiązanego od wielu lat problemu pomiędzy pochowanymi osobami NN a długotrwale zaginionymi. Można przypuszczać, że aż 80% osób długotrwale zaginionych zostało pochowanych jako NN. Projekt zakłada przebadanie kilkuset materiałów biologicznych od rodzin osób zaginionych przed 2004 r. i tych pochowanych jako NN.

Cmentarze komunalne skrywają tajemnicę pochowanych jako NN (fot. TVP)

Cmentarze komunalne skrywają tajemnicę pochowanych jako NN (fot. TVP)

Zakład Biologii CLKP w trakcie badań nad próbkami DNA (fot. TVP)

Zakład Biologii CLKP w trakcie badań nad próbkami DNA (fot. TVP)

Tysiące rodzin,  jak Państwo Słowikowie, czekają na wyjaśnienie zaginięcia (fot. TVP)

Tysiące rodzin, jak Państwo Słowikowie, czekają na wyjaśnienie zaginięcia (fot. TVP)



W programie towarzyszymy rodzinie zaginionej osoby w trakcie oddawania próbki DNA w jednostce policji w Katowicach. Przyglądamy się pracy specjalistów w laboratorium w Warszawie, którzy przygotowują do badań materiały biologiczne, dostarczone z akt policyjnych archiwów. Rodziny z całej Polski mogą zgłaszać się do uczestnictwa w projekcie GeNN do pomysłodawcy tej idei – Fundacji Itaka. Więcej na stronie projektu www.projektgenn.pl

W studiu programu także rodzina Zbigniewa Łusiaka, z Osady Leśnej (dolnośląskie), który zaginął 2 lata temu. Tego dnia wyszedł do sklepu w Dziadowym Moście, miejscowości oddalonej o 2 km od domu, widziany był w sklepie, do domu jednak już nie dotarł...